Usuwanie ósemek
Bezbolesne i szybkie rozstanie z ósemkami
Nie ma mądrego usuwania zębów mądrości bez dokładnej diagnostyki RTG. Tylko precyzyjne zobrazowanie ósemek za pomocą radiowizjografii pozwala zaplanować i wykonać zabieg w sposób komfortowy dla Pacjenta i nieinwazyjny dla pozostałego uzębienia.
Nie zawsze jest to zabieg chirurgiczny, ale nawet klasyczna ekstrakcja (usunięcie) w pełni wyrżniętego zęba wymaga obrazowania RTG, które pokaże jak przebiegają korzenie ósemki.
Dlatego podstawą rzetelnego zabiegu jest w tym przypadku wykonanie cyfrowego zdjęcia – panoramicznego i celowanego.
W zabiegach chirurgicznych wspiera nas także badanie dostępnym w klinice stożkowym tomografem komputerowym z obrazowaniem 3D.
W Unident Union® zajmujemy się usuwaniem ósemek:
- zatrzymanych w kości, które stwarzają zagrożenie dla pozostałych zębów, zdrowia przyzębia oraz niosą ryzyko wywołania chorób zębopochodnych (Operacyjne usunięcie zęba zatrzymanego)
- zatrzymanych w kości, blokujących terapię ortodontyczną
- nieprawidłowo wyrzynających się (niemieszczące się w łuku, uciskające okoliczne tkanki, wywołujące opuchliznę, stan zapalny dziąseł i całego przyzębia, przez co stwarzające zagrożenie dla zdrowia całego organizmu)
- zajętych próchnicą, gdy ze względu na położenie leczenie jest utrudnione (z wyboru Pacjenta)
Zagrożenia ze strony patologicznie położonych ósemek:
- Częściowo wyrżnięte ósemki to potencjalne siedlisko bakterii bytujących w zbierającej się wokół zębów płytki nazębnej. Wywołują one zapalenia dziąseł i całego przyzębia, a po przedostaniu się do krwioobiegu docierają do innych części ciała. Patologicznie położona ósemka może wywołać na przykład zapalenie opon mózgowych czy nerek.
- Ze względu na bliskie sąsiedztwo stan zapalny prowokowany przez ósemki może być sprawcą zmian zapalnych skóry w rejonie twarzy. W klinice często obserwujemy, że po usunięciu zębów mądrości i wyleczeniu przyzębia Pacjenci przestają narzekać na trądzik, a stan ich cery poprawia się radykalnie.
Zalecenia po usunięciu ósemki:
- Na tydzień zrezygnuj z intensywnego płukania jamy ustnej.
- Zapomnij także o paleniu papierosów, także tych elektronicznych. Okazuje się, że zasysanie powietrza podczas zaciągania się może spowodować odklejenie się skrzepu, który jest podstawą gojenia się rany.
- Z tego samego powodu niewskazane jest picie napojów przez słomkę, dopóki rana nie zagoi się.
- Przez kilka dni unikaj gorących i twardych pokarmów oraz alkoholu i intensywnego wysiłku. Wszystko to może zaburzyć gojenie się rany.
- Utrzymuj higienę jamy ustnej za pomocą delikatnego szczotkowania zębów miękką szczoteczką z ominięciem miejsca po ósemce.
- W wielu przypadkach wskazana jest też osłona antybiotykowa. Otrzymasz od nas niezbędne recepty.
- W razie niepokojących objawów (przedłużone krwawienie, silny ból, zaburzenia w powstawaniu skrzepu) nie czekaj, tylko skontaktuj się z nami telefonicznie i umów na wizytę.