Ortodoncja krok po kroku
1. Plan leczenia
Na podstawie całej dokumentacji fotograficznej i w oparciu o modele 3D lekarz planuje leczenie ortodontyczne, na które składają się: poszczególne etapy leczenia, zakładany czas leczenia, koszty związane z założeniem i demontażem aparatu ortodontycznego, wizytami kontrolnymi oraz kosztami leczenia retencyjnego. Plan leczenia ujęty jest w tzw. zgodzie na leczenie ortodontyczne, którą Pacjent otrzymuje przed założeniem aparatu ortodontycznego.
2. Bonding
U Pacjentów wymagających odbudowy prawidłowej wysokości zwarcia bezpośrednio przed założeniem aparatu ortodontycznego wykonujemy bonding, za pomocą którego odtwarzamy prawidłowe wysokości zębów do projektowanego zgryzu. Nakładanie kompozytu na zęby odbywa się w trakcie tej samej wizyty na fotelu dentystycznym, kształt zębów modeluje lekarz stomatolog zgodnie z zasadami.
Więcej o bondingu w rekonstrukcji neutralnego zwarcia podczas leczenia ortodontycznego przeczytasz tutaj: Bonding – element ortodoncji
3. Założenie aparatu ortodontycznego
Założenie aparatu trwa zazwyczaj ok. 1,5 godz. Podczas tej wizyty, czyścimy wszystkie zęby Pacjenta specjalnymi pastami i szczoteczkami, usuwamy kamień, a następnie przyklejamy zamki zarówno na górny, jak i dolny łuk zębowy. Następnie do zamków zostaje wprowadzony drut, który jest wymieniany podczas kolejnych wizyt kontrolnych. Ponieważ ważne jest dla nas zdrowie zębów w trakcie leczenia wady zgryzu, instruujemy naszych Pacjentów w sprawach: higieny jamy ustnej, przestrzegania odpowiedniej diety, terminowości zgłaszania się na kolejne wizyty. Tłumaczymy także, jak ważne jest stosowanie całodobowo zaleconych wyciągów elastycznych międzyszczękowych.
4. Regularne wizyty kontrolne w okresie leczenia
Skuteczność i tempo leczenia zależy w dużym stopniu od terminowości, czyli działania zgodnie z zaplanowanym kalendarzem. Dlatego zobowiązujemy naszych Pacjentów ortodontycznych do zgłaszania się na wizyty kontrolne, które odbywają się w odstępie od 4 do 10 tygodni, w zależności od typu wady, postępu leczenia i konieczności kontroli sił ortodontycznych, aplikowanych na poszczególne zęby i grupy zębów.
5. Demontaż aparatu – koniec leczenia aktywnego
- Po zakończonym leczeniu ortodontycznym usuwamy aparat.
- Kolejnym etapem jest REKONTURING, czyli poprawa kształtu zębów poprzez delikatne szlifowanie brzegów zębów krążkami ściernymi i sofleksami. Zabieg konturowania zębów jest całkowicie bezpieczny dla uzębienia, ponieważ odbywa się wyłącznie w zakresie szkliwa. W klinice UNIDENT UNION® rekonturing wykonujemy także w trakcie leczenia ortodontycznego – podczas wizyt kontrolnych. Jego celem jest poprawa naturalnego, nie zawsze prawidłowego kształtu poszczególnych zębów.
- Następną czynnością jest SKALING, czyli usunięcie kamienia nazębnego, polerowanie, zabieg fluoryzacji i lakierowania oraz założenie aparatów retencyjnych, zarówno stałych jak i ruchomych, które stabilizują uzyskany efekt leczenia ortodontycznego. Wszystkie zabiegi trwają ok. 1,5–2h.
- Do przywrócenia prawidłowych kształtów zębów włączamy także inne odbudowy – licówki kompozytowe oraz licówki porcelanowe.
Ponadto po demontażu aparatu wykonujemy:
- wyciski na modele 3D,
- pełną dokumentację RTG,
- zdjęcia cyfrowe twarzy i uzębienia.
Wszystkie wyżej wymienione czynności, wykonuje się w celu stworzenia dokumentacji porównawczej przed i po leczeniu ortodontycznym.
6. Po 2 miesiącach – wybielanie, bonding
Po dwumiesięcznej przerwie od aktywnego leczenia ortodontycznego przechodzimy do finalnej pracy nad estetyką metamorfozy ortodontycznej. Taka pauza jest wymagana, by zęby i dziąsła „odpoczęły” od intensywnej pracy. Zlecamy Pacjentowi wybielanie w systemie nakładkowym, które w zależności od struktury zębów może trwać nawet kilka miesięcy. W tym czasie Pacjent powinien przestrzegać białej diety. Po uzyskaniu satysfakcjonującego efektu wybielenia uśmiechu przechodzimy do wykonania ostatecznego modelowania kształtu zębów – wymieniamy tymczasowy śródortodontyczny bonding na docelowy lub zastępujemy go licówkami porcelanowymi.