Leczenie dziąseł - Unident Union

Leczenie dziąseł

CHOROBY PRZYZĘBIA STANOWIĄ DRUGĄ PO PRÓCHNICY PRZYCZYNĘ UTRATY ZĘBÓW

Zachowanie dobrego stanu uzębienia przez długie lata zależy nie tylko od zdrowia zębów, ale także od kondycji dziąseł, stanowiących ich bazę i podporę. 


Przyzębie, jest pojęciem szerszym niż potocznie używany termin dziąsła. W skład przyzębia wchodzą różne tkanki będące w kontakcie z korzeniem zęba, oprócz dziąseł są to: ozębna, okostna, kości wyrostków zębodołowych oraz tzw. cement korzeniowy. Zdrowe przyzębie jest warunkiem prawidłowego utrzymania zębów w zębodołach. 

Co to są choroby przyzębia?

Określenie to obejmuje wszelkie przewlekłe procesy patologiczne w rejonie przyzębia, przede wszystkim zapalenia, wśród których wyróżniamy: zapalenie dziąseł, będące postacią powierzchowną, zapalenie przyzębia, dotyczące już tkanek położonych głębiej zwane przez specjalistów periodontopatią a powszechnie zwane paradontozą. 


Główną przyczyną problemów z dziąsłami jest płytka nazębna, składająca się głównie z bakterii, które osadzają i rozwijają się na powierzchni zębów. Bakterie wytwarzają kwasy, które atakują szkliwo oraz substancje toksyczne (toksyny), które powodują podrażnienie dziąseł, powodując lokalny stan zapalny. 


Podstawowymi objawami jest opuchnięcie, zaczerwienienie i krwawienie dziąseł, szczególnie podczas szczotkowania zębów. Nie leczone podrażnienie dziąseł prowadzi do ich cofania się. Tkanka łączna między zębem a dziąsłem zostaje zniszczona i pojawia się wgłębienie – kieszonka dziąsłowa. Konsekwencją braku odpowiedniego leczenia jest stopniowy rozwój stanu zapalnego prowadzącego do parodontozy. 

Czynniki predysponujące do rozwoju choroby?

Bezsprzecznie głównym powodem pojawienia się schorzeń przyzębia jest niedostateczna higiena, jednak wieloletnie obserwacje wykazały ich związek z występowaniem innych czynników. 

Należą do nich czynniki ustrojowe takie jak: 

  • awitaminoza, niedobory wapnia, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • cukrzyca, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów, 
  • zaburzenia wydzielania śliny, 
  • bruksizm, czyli nawykowe zgrzytanie zębami. 

oraz czynniki związane ze stylem życia: 

  • nadmierne spożycie alkoholu, 
  • palenie papierosów. 

Badania wykazują, że różne postacie zapalenia dziąseł dotyczą ok.90% populacji w Polsce, z przewagą mężczyzn, natomiast zapalenie przyzębia, dotyka ok.10% Polaków. Choroby przyzębia w bardzo niewielkim stopniu dotyczą dzieci i młodzieży, nasilając swą statystyczną częstotliwość u osób po 35 roku życia. 

Leczenie chorób przyzębia

Leczenie w fazie wstępnej koncentruje się na usunięciu podstawowej przyczyny choroby-infekcji wywołanej osadzaniem się na zębach i dziąsłach płytki nazębnej czyli wdrożeniu Pacjenta do właściwej higieny jamy ustnej (prawidłowe, staranne szczotkowanie zębów, stosowanie nici dentystycznych i szczoteczki międzyzębowej). 

 

Zazwyczaj zalecane jest przeprowadzanie w gabinecie lekarskim zabiegu tzw. salingu, czyli usuwanie płytki i kamienia nazębnego. Poza tym, usuwa się inne czynniki sprzyjające powstawaniu chorób przyzębia i podtrzymujące istniejący stan zapalny, a także wykonuje się korekty protez, usuwa nieprawidłowe wypełnienia. Zalecane są różne płyny do płukania o działaniu antybakteryjnym i ściągającym. W razie potrzeby stosuje się antybiotyki (doustnie lub miejscowo). 

 

W zaawansowanych stanach, gdy nastąpił ubytek znacznej części tkanek przyzębia wykonuje się zabiegi chirurgiczne, zmierzające do odnowienia podparcia kostnego zębów (przeszczepy kostne, odtwarzanie tkanek). 

VECTOR

Jest to nowatorskie, jedyne w swoim rodzaju bezinwazyjne urządzenie do leczenia chorób dziąseł. Służy zarówno do leczenia jak i profilaktyki paradontozy. Dzięki zaawansowanej technologii VECTOR umożliwia oczyszczenie głębokich kieszonek przyzębnych bez wykonywania inwazyjnego zabiegu chirurgicznego. 

Na końcówki urządzenia podawany jest fluid zawierający cząsteczki hydroksyapatytu dzięki czemu zostaje z kieszonek usunięta nie tylko szkodliwa flora bakteryjna, ale także powierzchnie korzenia zostają wypolerowane i przygotowane w ten sposób, aby powstał nowy przyczep dziąsła do korzeni zębów. 

 

VECTOR wykorzystuje w pracy energię ultradźwiękową. Dzięki jej pionowemu odchyleniu narzędzia przesuwają się równolegle do powierzchni korzenia. Energię z instrumentu przejmują cząsteczki fluidu polerskiego (hydroksapatyt) lub abrazyjnego (węglik krzemu), podawanego pulsacyjnie na instrument w czasie pracy. Fluid staje się medium czyszczącym i usuwającym kamień oraz biofilm z powierzchni korzenia. 

 

Zastosowanie Vectora powoduje, że zabieg periodontologiczny staje się minimalnie inwazyjny i mało traumatyczny dla Pacjenta, przy jednoczesnym zachowaniu bardzo wysokiej skuteczności. Stosowanie hydroksapatytu daje jeszcze jedną korzyść poza wypolerowaniem powierzchni: zatyka kanaliki zębinowe, zmniejszając tym samym nadwrażliwość zębów. 

 

System VECTOR stosujemy w następujących przypadkach: 

  • w profilaktyce paradontozy, 
  • w leczeniu paradontozy początkowych stadiów jako główne leczenie, 
  • w leczeniu paradontozy zaawansowanej, jako etap przedzabiegowy, poprawiający efekt leczenia chirurgicznego i przygotowujący do niego, 
  • jako zabiegi podtrzymujące po zakończonym leczeniu chorób przyzębia, 
  • w leczeniu stanów zapalnych wokół implantów, 
  • w leczeniu stanów zapalnych wokół prac protetycznych pełnoceramicznych. 

DZIĘKI SYSTEMOWI VECTOR ZNACZNIE ZMNIEJSZA SIĘ ILOŚĆ PRZYPADKÓW CHIRURGICZNYCH!

Zabieg urządzeniem VECTOR trwa ok 1-1,5 godziny, jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Po zabiegu Pacjent może wrócić do zwykłych czynności dnia. Przez kilka dni może jedynie występować niewielka bolesność i wrażliwość dziąseł. Po 4-6 tygodni wykonywane jest badanie kontrolne. Po zabiegu VECTOR-em dziąsła są zdrowsze, blado-różowe, sprężyste, znika całkowicie lub znacznie zmniejsza się ich krwawienie, obrzęk i bolesność (czytaj więcej: PERIODONTOLOGIA). 

 

Umów wizytę!

Czego szukasz w klinice Uident Union?

Czego szukasz w klinice Uident Union?