Próchnica
Co to jest próchnica?
Próchnica jest chorobą zakaźną wywoływaną przez mikroorganizmy próchnicotwórcze. Charakteryzuje się odwapnieniem twardych tkanek zęba i rozpadem gnilnym jego organicznego podłoża. Główną przyczyną powstawania próchnicy jest płytka nazębna, składająca się z resztek pokarmowych i bakterii, która odkłada się na zębach po każdym posiłku. Bakterie znajdujące się w płytce przekształcają dostarczane w pożywieniu cukry w kwasy, które z kolei powodują wypłukanie minerałów (wapń, fosfor) ze szkliwa. Prowadzi to do osłabienia i uszkodzenia szkliwa, umożliwiając dalszy rozwój próchnicy.
Cukier, a próchnica
Cukier dostarczany z pożywieniem jest niezbędny bakteriom płytki nazębnej do wytwarzania kwasów, a przez to zapoczątkowania procesu próchnicowego.
WYSTĘPUJĄCE NATURALNIE W POKARMACH CUKRY MAJĄ NIEWIELKIE ZNACZENIE DLA ROZWOJU PRÓCHNICY.
Destrukcyjne działanie na zęby odgrywają rafinowane cukry sztucznie dodawane do pokarmów. Dlatego warto pamiętać o ilości spożywanych słodyczy, ich konsystencji i częstotliwości ich przyjmowania (czas przebywania w jamie ustnej). Najgorsze w skutkach jest częste jedzenie produktów lepkich, oblepiających zęby (cukierki toffi, chipsy, itp.).
Stężenie cukrów w ślinie jest bardzo zmienne i waha się w ciągu kilku minut nawet 100 000 razy. Bakterie w płytce nazębnej reagują na zwiększone stężenie cukrów, jednak nawet wysokie jego spożycie, przy podatnych na próchnicę zębach, nie musi prowadzić do rozwoju tej choroby. Warunkiem jest jednak dokładne i częste oczyszczanie zębów z pozostałości pokarmowych.
Inne przyczyny powstawania próchnicy
Znaczący wpływ na powstawanie próchnicy ma również tryb życia – jak jemy, jak dbamy o zęby, jaka jest zawartość fluoru w wodzie i paście do zębów. Dodatkowo na rozwój próchnicy może mieć wpływ zaburzenie w wydzielaniu śliny zwane kserostomią.
Kserostomia jest stanem zmniejszonego wydzielania śliny z towarzyszącym uczuciem suchości w jamie ustnej i może pojawić się wspólnie z różnymi jednostkami chorobowymi, być efektem ubocznym stosowania niektórych leków, może także zależeć od stanu psychicznego Pacjenta. Dotyczy najczęściej osób w podeszłym wieku, częściej kobiet po 50 roku życia. Jednak nie sam wiek, lecz częściej występujące różnego rodzaju odchylenia od prawidłowego stanu klinicznego są przyczyną dysfunkcji gruczołów ślinowych. Podeszły wiek predysponuje do pojawienia się suchości jamy ustnej ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na leki wywołujące ten stan(zidentyfikowano ich ponad 400).
Leki hamujące prawidłową czynność wydzielniczą gruczołów ślinowych to środki psychotropowe, preparaty stosowane w chorobach układu pozapiramidowego, mające w swym składzie alkaloidy pokrzyku, leki przeciwbólowo-rozkurczowe, przeciwhistaminowe, narkotyki.
Także zmiany patologiczne niektórych narządów wewnętrznych powodują zaburzenia gruczołów ślinowych, czego konsekwencją są zmiany zarówno ilościowe jak i jakościowe wydzieliny. Podobnie stany kliniczne, np. strach, nerwica, zespoły neurotyczne.
ŚLINA DZIAŁA BAKTERIOBÓJCZO, REMINERALIZUJE NIEWIELKIE UBYTKI, WYPŁUKUJE RESZTKI POKARMOWE
Wrażliwość zębów na próchnicę jest także do pewnego stopnia uwarunkowana genetycznie, jest cechą osobniczą. Wynika zarówno z predyspozycji genetycznych jak i z warunków socjalnych, w których rozwija się i przebywa człowiek.
Czym tak naprawdę jest próchnica?
Na pewno wiele razy słyszałeś o próchnicy, jednak warto zastanowić się nad tym, czym ona tak naprawdę jest i czym się charakteryzuje. Należy zacząć od tego, że jest to najbardziej powszechna choroba naszych zębów. Można określić ją jako bakteryjną chorobą tkanek twardych zęba. Trzeba również zaznaczyć, że należy ona do chorób zakaźnych. Charakterystycznym dla tego schorzenia jest fakt, że dochodzi o odwapnienia twardych tkanek zęba. Następnie dochodzi do rozpadu gnilnego organicznego podłoża tegoż zęba. Próchnica jest bardzo chorobą, którą najczęściej można zaobserwować wśród najmłodszych. Wynika to z faktu, że najtrudniej jest im wytłumaczyć, że niemycie zębów bądź jedzenie zbyt dużej ilości cukru, nie przyniesie pozytywnych skutków.
Przyczyny powstawania próchnicy, oraz dbanie o profilaktykę!
Przyczyn powstawania próchnicy jest wiele, jednak najbardziej powszechnym i znanym jest nam cukier, cichy zabójca. Jeśli nie będziemy zwracali uwagi na to, jakie pokarmy spożywamy oraz na to, w jakich ilościach to robimy, grozi nam początek wyżej wymienionej choroby. Tak jak było powiedziane wcześniej, schorzenie to kojarzy się nam z najmłodszym pokoleniem, jednak warto dodać, że na próchnicę można zachorować w każdym wieku. Nie działa to tak, że jak wejdzie się w dorosłość, jest się bezpiecznym. Warto więc zadbać o profilaktykę. Polegać ona może głównie na edukacji zdrowotnej, regularnym szczotkowaniu i myciu zębów, dbaniu o dostarczanie odpowiednich fluorków do naszej jamy ustnej. Należy również zdecydować się na stosowanie płukanek czy nici dentystycznych. Jeśli będziemy dbali o nasze zęby regularnie i skrupulatnie nic nam nie grozi. Przeczytaj dostępne informacje na stronie Unident Union® i dokładnie sprawdź, jak można dbać o swoje piękne zęby, aby zawsze być pewnym wspaniałego uśmiechu!
Czy leczenie próchnicy musi boleć?
Czasem mimo naszego dbania o zęby, możemy popełniać błędy. Dojdzie wtedy do sytuacji, kiedy będziemy musieli zmierzyć się z próchnicą. Leczenie próchnicy wcale nie musi oznaczać ogromnego bólu, łez i płaczu na fotelu Pacjenta. Warto podkreślić, że jeśli zniszczymy strukturę zęba, nie jest ona w stanie się nam odbudować i samoistnie zregenerować. Leczenie próchnicy może jednak zapobiec jej dalszemu rozwijaniu się na naszych zębach. Głównym celem leczenia choroby jest utrzymanie zęba. Klinika Unident Union® wychodzi z otwartymi rękami do Pacjenta, zapewniając zupełnie bezbolesne leczenie. Jeśli zawsze myślałeś, że wizyty u dentysty muszą oznaczać ogromny krzyk z bólu i wiele wylanych łez, jesteś w ogromnym błędzie. Zapoznaj się z ofertą dostępną na stronie kliniki i zaufaj specjalistom, którym zależy na tym, abyś wyszedł z gabinetu uśmiechnięty, szczęśliwy i zadowolony z efektu.
Na czym dokładnie polega leczenie próchnicy?
Leczenie próchnicy polega na wypełnianiu zęba. Początkowo należy usunąć uszkodzone wcześniej przez chorobę tkanki zęba. Następnie lekarz umieszcza w ich miejscu odpowiednie materiały, których zadaniem jest doprowadzenie do, chociaż szczątkowego odbudowy zęba. W momencie, w którym próchnica zaatakuje zęby o wiele mocniej, trzeba decydować się na leczenie kanałowe. Dentyści decydują się na ten zabieg w momencie, w którym próchnica doprowadzi do zakażenia tkanek miękkich. Warto więc dbać o swoje zęby od najmłodszych lat i przez całe życie. Jeśli jednak dojdzie do sytuacji, kiedy będziesz musiał podjąć się leczenia, koniecznie wybierz wyżej wymienioną klinikę. Oddaj się w ręce ludzi, którzy wiedzę jak leczyć próchnicę bezboleśnie. Nie obawiaj się fotela Pacjenta, tylko z uśmiechem udaj się na wizytę. Bezbolesne leczenie próchnicy w klinice jest możliwe dzięki najwyżej jakości znieczuleniu, jakie jest u nich dostępne. Postaw więc na najlepszych możliwych specjalistów i nie żałuj podjętej decyzji!
Zaufaj specjalistom i nie przepłacaj!
Jeśli wydaje Ci się, że dbanie o zęby musi oznaczać ogromną ilość wydanych pieniędzy, to jesteś w bardzo dużym błędzie. Zapoznaj się z ofertą w wyżej wymienionej klinice i zobacz na własne oczy, że leczenie próchnicy nie musi kosztować Cię, nie wiadomo ile. Oddaj się w ręce najlepszych z możliwych lekarzy, którzy od wielu lat dbają o zęby Polaków! Przeczytaj opinie, które są dostępne w Internecie i zaufaj ludziom, którzy już nie raz wyszli zadowoleniu z gabinetów lekarskich. Przekonaj się na własne oczy, że leczenie próchnicy naprawdę może odbyć się bezboleśnie. Przestań raz na zawsze bać się dentystów, którym zależy jedynie na tym, abyś nigdy nie wstydził się swojego uśmiechu. Postaw na biel i na to, że zawsze chętnie będziesz chwalił się swoim uzębieniem! Nie zostawiaj w gabinecie ogromnej ilości pieniędzy i miej pewność, że zawsze będziesz zadowolony z efektu leczenia.